Slovníček pojmů

Takhle si projíždím E-shop, když mi dojde, že každý nemusí rozumět všem pojmům, které se u jednotlivých produktů vyskytují. Obzvlášť rodiče, do kterých děti neustále hustí informace o různých kartách, toho určitě mají plnou hlavu. Proto jsme se rozhodli Vám níže vypsat několik důležitých informací, které by měl znát každý, kdo se o Pokémon karty chce alespoň trochu zajímat.

 

Pravost Karet

Nejprve je důležité zdůraznit, že všechny Pokémon karty, které si u nás můžete zakoupit (ať už jednotlivě, nebo v balených produktech) jsou Originální! Žádné "fejky", kopie, proxy, ani jiné neoriginální u nás neprodáváme a tím ručíme!

Víme však, a je to veliký nešvar této doby, že v případě dětí se často zaměňují originální karty s těmi nepravými. Zkuste tedy své ratolesti v tomto koníčku podpořit a ukázat jim cestu, jak rozpoznat originál od padělku. Čte se to špatně, ale to, jak si děti karet váží začíná právě u nás - rodičů. Navíc, kdo jiný by měl dítěti vysvětlit, jak si svých karet vážit, než jeho rodič. Rada na závěr - školní výměny jsou přímo půdou pro směny originálů s padělky!

- Kvalita zpracování karet! Originální karty můžou mít výrobní vady, ale vždy jsou barvy syté a ostré. Zadní strana strana karet je vždy pěkně tmavě modrá, ale u starších karet (starší 15ti let) může být světlejší.

- Síla útoků a množství HP. U originálních karet se nesetkáte s HP 1000, zde je ideální porovnat kartu s originálem.

- Tloušťka karet. Pravé karty jsou lepené z několika vrstev papíru, s tím, že uprostřed je vrstva černé barvy. Padělky, které se často prodávají v asijských večerkách apod. jsou tenčí a lehčí, jde tedy už po hmatu rozpoznat rozdíl.

- Původ karet. Pokud kupujete Pokémon produkty obsahující boostery, tak vždy zkontrolujte, zda jsou střiženy rovně. Vroubkované (ostré) kraje obalu značí padělek! Na pouti, nebo ve večerce pravděpodobně budou neoriginální produkty.

- V případě jakýchkoliv dotazů Vám rádi poradíme. Tato problematika není vůbec jednoduchá, proto jsme otevřeni všem, kteří potřebují poradit :-).

 

Určení kvality karty

Už víme, že je naše Pokémon karta Pikachu, kterou jsme našli na půdě originální a rádi bychom si určili kvalitu. Zde to také není úplně jednoduché a i drobné rozdíly, mohou hodně ovlivnit, do jaké kategorie kartu zařadit, takže to zkusíme vysvětlit.

- Poor a slabší jsou karty, kde lze viditelně poznat vysoké opotřebení, spousta škrábanců na obou stranách karty, ošoupané rohy i strany a případně i rýhy, nebo přehnutí karet. Sběratelsky nezajímavé karty, pokud se nejedná o emoční pouto mezi kartou a majitelem.

- Played karta je ve stavu znatelného opotřebení a příliš se do sbírky nehodí, pokud k ní nemáte osobní pouto. Zadní i přední strana karty má výrazné opotřebení a bledou barvu, okraje karty již nemají svou původní pevnost. Zde může být opotřebená karta i lehce nahnutá, ale už ne zlomená.

- Light Played vypadají karty, ze kterých uděláte balíček a stokrát je zamícháte a budete je házet po drsném stole. Zkrátka a dobře nesou viditelné známky používání.

- Good nazýváme karty, kde lze na zadní straně viditelně poznat opotřebení, případně nešetrné zacházení. Přední strana může obsahovat lehké škrábance způsobené špatným skladováním (např. když se o sebe karty třou v nějaké krabici). Rohy a okraje jsou odrhnuté a jde to vidět i bez bližšího zkoumání.

- Excellent karta je kategorie, kde se přechází na karty, které jsou již sběratelsky ceněné, ale ne perfektní. Velká část vintage karet, které lze v přijatelné    kvalitě najít bývá excellent. Tyto karty mohou mít lehce odrhnuté kraje karty, nicméně viditelné při bližším zkoumání. Určitě by neměla být karta přehnutá, ani viditelně škrábnutá. Rohy nemusí být dokonalé.

- Near Mint charakterizuje kartu, která nemusí být vyloženě v kvalitě "jako nová". Nicméně by neměla obsahovat žádné viditelné poškození rohů a škrábance (obzvlášť na holo kartách). Může mít drobné kosmetické vady - tečky.

- Gem Mint je označení pro karty nejvyšší kvality. Obvykle se zde řadí karty, které se z boosteru vloží ihned do ochranného obalu, aniž by došlo k byť minimálnímu poškození. (Pozor, i z boosteru se mohou vytáhnout poškozené karty, případně s výrobními vadami).

nás na e-shopu ještě používáme označení +/- pro zlepšení orientace, které kategorii je kvalitativně karta nejblíže. Přecejen nejsme odborná hodnotící společnost.

Centering karet je hodně probírané téma, hlavně u karet od roku 2020, kdy se tiskne tak obrovské množství, že to s jejich kvalitou centrování není nejlepší. Avšak dá se říct, že raritní kousky jsou ty s perfektním, nebo naopak s tragickým centrováním.

Určení ceny karty

Zvládli jsme si ověřit pravost karty a odhadnout její kvalitu, nyní nás zajímá její cena. Nečeká nás nic jednoduchého. Nejlepším způsobem je najít stejné karty prodávající se na jiných prodejních webech, například eBay, nebo Cardmarket. Poté je potřeba zohlednit poplatky za dopravu, clo, rizika a případně další proměnné, jako množství stejných karet na prodej, stáří karty atp. Poté se dá zhruba odhadnout cena karty, nicméně ve finále cenu stejně určuje jednotlivec a čas...

My prodáváme pouze karty, které fyzicky máme. Balíme je ověřeným způsobem, abychom maximálně snížili riziko poškození způsobené přepravcem. Našim cílem je poskytnout maximální komfort a minimální riziko při koupi sběratelských i hracích Pokémon karet!